Ekin Koleji - İzmir -
EN  |  TR 
OKUL ÖNCESİ
İLKOKUL
ORTAOKUL
LİSE
LİSE
 
Eğitim Öğretim
 
Üniversiteye Hazırlık Sistemi (ÜHS)
 
Advanced Placement Programı (AP)
 
Y.Diller Eğitim Öğretimi
 
Yurtdışı Üniversite Danışmanlığı
 
Yurtiçi Üniversite Danışmanlığı
 
Psikolojik Danışma ve Rehberlik
 
Koçluk Sistemi
 
Ölçme - Değerlendirme
 
Sosyal Yaşam Modülleri
 
Sanat & Spor
 
Kayıt Kabul ve Bursluluk
 
Veli-Öğretmen Görüşme Saatleri
 
Okul Ücretleri
 
Sınav Takvimi


ÖLÇME DEĞERLENDİRME
 

Ekin Lisesi'nde, ölçme ve değerlendirme faaliyetleri kapsamında; eğitimin kalitesini ve verimliliğini artırmak, öğrenme sürecinin etkililiğini belirleyebilmek, öğretim programlarında hedeflenen davranışlara ulaşma düzeyini ve uygulamaların hedeflenen bilgi, beceri ve tutumların gelişmesinde ne ölçüde etkili olduğunu tespit etmek için, ölçme ve değerlendirme çalışmaları yapılır. Ölçme ve değerlendirme çalışmalarında her öğrencinin kendi gelişim performansı dikkate alınır.

Okul vizyon hedefimiz olan 'Tam Öğrenme' doğrultusunda Ölçme ve Değerlendirme Birimimiz, bu hedefimizin ne kadarını gerçekleştirdiğimize yönelik verileri toplamak, bu verileri bilimsel ve objektif bir biçimde değerlendirmek; seviye-şube ve öğrenci bazında öğrenmenin ne düzeyde gerçekleştiğini belirlemek amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

Her eğitim öğretim yılının 3 haftalık erken başlama programının başında öğrencilerimizin yeni döneme hangi seviyede başladıklarını görmek ve eksiklerini gidermeye yönelik çalışmaları planlamak üzere 'Hazır bulunuşluk' sınavı yapılır. Bu sınav, öğretim programlarındaki sarmal müfredatın bir alt sınıftan bir üst sınıfa taşınması gereken temel kazanımların ne kadar hatırlandığını, öğrencilerin yeni öğretim yılına ne kadar hazır olduklarını belirlemek için yapılır. Böylece yeni eğitim-öğretim yılı başlamadan, öğrencilerin eksik oldukları kazanımlara yönelik çalışmalar yapılır.


 Ölçme Ve Değerlendirme Biriminin Ayrıca Gerçekleştirdiği Sınavlar

Derslerde öğrencilere mümkün olduğu kadar ortak sınav uygulansa da Ölçme Değerlendirme Birimi tarafından ayrıca aşağıdaki sınavlar ile öğrencilerimizin öğrenme ve kazanımları ayrıca test edilmektedir.

 Akademik İzleme Sınavları (AİS)

 • Eğitim öğretim yılının her iki döneminde belirli sınıf düzeylerinde ve belirli derslerde Akademik İzleme (AİS) Sınavları uygulanmaktadır. Amaç, ilgili dönemdeki eksik kazanımları belirleyerek, yeni döneme başlamadan öğrencilerimiz için hedeflenen başarıyı sağlamakta kullanmak üzere öğretmen, öğrenci ve velilerimize veri oluşturmaktır.
 •  YGS Ve LYS Deneme Sınavları (AYT, TYT )

  Lise son sınıf öğrencilerimizin gerçek sınava hazırlık sürecinde gerçek deneyimler yaşaması ve eksik öğrenmelerini tespit etmesi amacıyla belirli aralıklarda uygulanan sınavlardır.

  Öğrencilerimizin akademik gelişimleri, okulumuzun eğitim sistemindeki kazanım kriterleri kullanılarak ölçülmekte ve bireysel kazanımları özenle değerlendirilmektedir. Öğrencilerimizin sınav analizleri Okul Yönetim Sistemimizde yayınlanmaktadır. Böylece hem öğrencilerimiz hem de velilerimiz, öğrencimizin sınavdan aldığı puanla birlikte detaylı sınav analizlerine ve Öğrenci Bilgi Haritası'na ulaşabilmektedirler.

   Seçili Alan Sınavları

  Belli aralıklarla yapılan Seçilen Alan Sınavları ile kazanım yeterliliği ölçülür , geliştirilmesi gereken alanlar seviye grupları ile pekiştirilir.

  Bu ek çalışmalar ve etütler sayesinde öğrenciler, kazanım eksiklerini kısa sürede tamamlayarak hedefledikleri başarıya ulaşırlar.

  Rehberlik Birimi tarafından yürütülen üniversiteleri tanıma ile başlayan Mesleki Gölge / Kariyer programı hedef belirlemede çok önemli bir rol oynamaktadır. Öğrencilerimiz yaşam boyu mutlu ve başarılı olmayı hedefleyecek şekilde lisemizdeki 4 yıl boyunca akademik, sosyal ve psikolojik olarak hazırlanırlar.
  SEYREK KAMPÜS

  İnönü mah. 9 Eylül cd.
  No: 124 Seyrek / Menemen

  Tel: 444 35 76

  Fax: 0232 844 74 84
  e-Posta: info@ekin.k12.tr
  ATAŞEHİR KAMPÜS

  Ataşehir Mahallesi
  8019/21 Sokak No:37
  Çiğli - İZMİR

  Tel: 444 35 76

  Fax: 0232 329 10 78
  e-Posta: info@ekin.k12.tr
  KISA YOLLAR

  Neden Ekin?
  Temel İlkelerimiz
  Öğretim Modeli
  Kampüste Yaşam
  Kulüplerimiz
  Sosyal Sorumluluklar
  YEMEK LİSTESİ

  Anaokulu
  İlkokul
  Ortaokul
  Lise
  BİZİ TAKİP EDİN